Vyvolávanie v Lightroome: Západné Tatry z Havránku

Autor: Juro Kováčik | 22.3.2012 o 11:42 | Karma článku: 9,07 | Prečítané:  2397x

Toto je prvý článok zo série venovanej príkladom vyvolávania fotografií v Lightroome 4. Keď som začínal s digitálnou fotografiou, používal som excentrickú kombináciu počítača bežiaceho na Ubuntu s Bibble Pro a GIMPom. Ku koncu fotenia Tatier, teda v druhej polovici roku 2009, som presedlal na Mac a Lightroom, vtedy verziu 2.3. Rýchlo sa z neho stal môj jediný nástroj na spracovanie digitálnej fotografie.

 


 

01s.jpg

 

RAW rovno z kamery. Záber bol urobený Nikonom D700 s objektívom Nikkor 180 mm s polarizačným filtrom, expozícia bola 1/60 sekundy pri clone 8. Na histograme je vidieť, že expozícia bola celkom dobrá. Obrázok je veľmi málo kontrastný, na ľavej strane histogramu nie je nič. Začneme preto tým, že zrežeme čiernu a to tak, že stiahneme 'Blacks' až na -75.

 

02s.jpg

 


V dolnej časti obrázka sa zjavila jeseň v plnej kráse. Než budeme postupovať ďalej, mali by sme sa pozrieť, čo vlastne máme v hornej časti fotografie. Stmavíme ju prechodovým filtrom. Lightroom umožňuje pri prechodovom filtri nastaviť nielen expozíciu, ale aj ďalšie parametre. 'Exposure' na -1, 'Contrast' +20, 'Clarity' +10.

 

p03s.jpg

 

Teraz je viac, ciest ako sa vydať ďalej. Na histograme vidíme, že stmavením oblohy nám z obrázka vypadli najvyššie jasy. Problém nebudeme riešiť zvýšením expozície v hlavných nastaveniach, ale cez úpravu krivky - 'Tone Curve'. Nastavenia krivky 'Highlights' +63, 'Lights' -34, 'Darks' -31

 

p04s.jpg

 

Aby nás už nerozčuľovali, odstránime cez 'Spot removal' škvrny po prachových zrnkách. Použijeme nastavenie 'Heal'.

 

p05sa.jpg

 

Teraz musíme urobiť niečo s farbou. Obloha má škaredý zelený nádych. Fotka bola odfotená podvečer, a tak vieme, že slnko sa už začalo farbiť do červena. 'Tint' zdvihneme na 9. 'Temp' znížime na 5400, čím dáme modrý nádych aj tieňom.

 

p06s.jpg

 

Blížime sa k cieľu. Než urobíme záverečné nastavenia, upravíme ešte zaostrenie nastavením Ligtroom presetu 'Sharpen - scenic'. Oživíme trochu obrázok nastavením 'Clarity' +15 a 'Vibrance' na +10.

 

p07s.jpg

 

Záverečné nastavenia. Opravíme chromatickú chybu objektívu zaškrtnutím 'Remove Chromatic Aberration', táto voľba je schovaná v záložke 'Lens Corections'. Ako vidíte na predošlom histograme, vo svetlách je ešte rezerva. Môžeme ich dotiahnuť zvýšením expozície na +0.10 a nastavením 'Highlights' na +19. Vrátime sa ešte raz ku krivke a aj v nej mierne zdvihneme 'Highlights' na + 68

 

p08s.jpg

 

Dajte mi vedieť, či sú takéto články pre vás zaujímavé. Ak sa vám páči, smelo ho zdieľajte. Alebo sa prihláste na moju stránku na facebooku (odkaz sa otvorí v novom okne)

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

KOMENTÁRE

Dva návody, ako uspieť s novou politickou stranou

Zdá sa, že slovenský volič si bude musieť ešte nejaký čas vystačiť s dnešnou ponukou. Ibaže by Babiš založil pobočku ANO v Bratislave

TECH

Život na Marse možno objavili už pred 40 rokmi, NASA to vtedy poprela

Vedci boli donedávna presvedčení, že výskum v 70-tych rokoch nepreukázal mikroorganizmy na Marse. Mohli sa mýliť.


Už ste čítali?