Veľký Choč a Mesiac

Autor: Juro Kováčik | 20.2.2011 o 14:27 | (upravené 27.2.2011 o 7:40) Karma článku: 5,66 | Prečítané:  1384x

Mám rád Mesiac na obrázkoch krajiny. Je priamym spojením nášho sveta s vesmírom. Jeho prítomnosť na fotografii znamená rozšírenie obrazu o ďalšiu dimenziu. Pohľad za hranicu pozemského, otázku a výzvu, ktorá nechá málokoho chladným. Fotenie krajiny s Mesiacom nie je ťažké, ale zíde sa pri ňom plánovanie a dôsledná disciplína pri fotení. V priebehu kalendárneho mesiaca mení Mesiac s meniacimi sa fázami nie len svoju podobu, ale aj dobu, kedy vychádza a zapadá.

V orientácii nám pomôžu dve pravidlá na rýchle zapamätanie. Za prvé, to či je Mesiac na ceste ku fáze splnu alebo novu rozpoznáme ľahko podľa jeho tvaru na oblohe. Ak má podobu písmena D, znamená to, že ide „dopredu", a teda narastá až ku plnosti splnu. A naopak, ak má tvar písmena C znamená to, že „cúva" a teda zmenšuje sa až ku fáze temného novu.

Druhé pravidlo nám pomôže odhadnúť, kedy by sa mal Mesiac zjaviť na oblohe. V čase splnu Mesiac vychádza pri západe slnka a zapadá, keď slnko vychádza. Pred splnom sa predbieha, teda vychádza pre západom slnka a naopak, zapadá pred východom slnka. Po splne sa postupne viac a viac oneskoruje. Ide iba o orientačný údaj. Ak chcete fotiť Mesiac s krajinou pravidelne, určite si stiahnite vynikajúci freeware The photographer‘s ephemeris, nájdete ho na http://stephentrainor.com/tools. Pomôže vám nie len s presným časom východu a západu slnka a Mesiaca, ale aj s určením miesta, kde budú vychádzať či zapadať

Fotku, ktorú som vybral k tomuto článku som urobil v septembri minulého roku. Bolo to v deň, ktorý nasledoval po splne, asi pol hodinu po východe slnka. Je to pohľad na Veľký Choč od pamätníka nad Liptovským Mikulášom. Vzduch nad zemou bol plný oparu, Mesiac bol však ešte dosť vysoko a tak má pekne vykreslené detaily. Ako každá ranná či večerná fotka je i táto robená zo statívu. Použil som starý 100 mm Nikkor. Mám ho rád, lebo je už o poznanie dlhší ako normálny objektív, stále však zobrazuje krajinu ako celok, nie iba jej výsek. Urobil som tu iba dva zábery a potom utekal na druhú stranu kopca, kde sa mäkké svetlo stúpajúceho slnka pomaly ako med rozlievalo na poliach pod Barancom.

Vyvolanie tohto záberu tak, aby sa v konečnej podobe priblížil mojej predstave nebolo úplne jednoduché. Možno práve preto by tento obrázok mohol byť prvou fotkou, ktorej vyvolanie by som chcel popísať v časti tohto blogu venovanej Lightroomu, tmavej komore digitálnej fotografie.

Ak sa vám páčia moje fotografie a ste na Facebooku, nájdete ma na stránke www.facebook.com/jurokovacik (nové okno).

 

Velky Choc a Mesiac

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?