Zimné fotenie v horách

Autor: Juro Kováčik | 28.2.2011 o 11:41 | Karma článku: 9,82 | Prečítané:  3419x

Tento článok musím začať  upozornením. Chodenie po horách u mňa vyplynulo z fotenia krajiny, nie naopak. Som nadšený turista - amatér. Hory mám rád a pravidelne sa do nich vraciam. Všetky moje skúsenosti sú však limitované a určite nie sú vhodné ako jediné východisko alebo prameň, odkiaľ by ste mali čerpať skúsenosti čo sa týka vysokohorskej zimnej turistiky.  Chodenie po horách v zime si vyžaduje viac ako chuť a nadšenie a ak idete do zimných hôr nepripravený a bez výstroje riskujete život. Na webe nájdete veľa dobrých zdrojov informácií a rád. Výborným miestom kde začať je www.hiking.sk

Milujem zimné fotenie v horách. Snehová pokrývka zakryje všetky detaily a svet okolo je zrazu vytvorený z jasných línií a plôch svetla a tieňa. Farebná paleta sa zúži. Zelená vypadáva a hru tvoria už iba odtiene modrej tu a tam doplnené zábleskmi žltej, oranžovej, či červenej. Slnko je nízko a svetlo sa odráža od snehu na všetky strany a tak sú tiene presvetlené i na pravé poludnie. Obloha tmavne do hlbokej temno tmavo modrej. V zime sa krajina stáva symbolom seba samej.

Z pohľadu fotografickej výbavy nie je zimné fotenie takmer ničím výnimočné. Mráz je veľkým nepriateľom batérií. Ak máte zoberte si jednu náhradnú a ak môžete noste ju vo vrecku, tak aby sa ohrievala telesným teplom. V prípade potreby môžete ohriatím pri tele oživiť aj batériu, ktorá sa na mraze hlási ako vybitá. Snažte sa nedýchať na objektív a dajte si pozor, aby ste v žiadnom prípade nedýchli do kamery pri výmene objektívu. Ak idete na horskú chatu schovajte kameru do batohu a nikdy ju v teple nevyberajte. Ak sa vraciate domov a chcete s obrázkami robiť už večer, vyberte pamäťovú kartu ešte predtým, ako vojdete dovnútra. Kameru nevyberajte z batohu skôr ako za niekoľko hodín.

ziarskesedlo.jpg

Žiarske sedlo, Nikkor 20/4, F11, 1/640 sec

 

Základom fotenia na snehu je dobrá expozícia. Používajte histogram a ak máte tú možnosť, expozíciu nastavte manuálne. V zime používam polarizačný filter na normálnom a dlhom objektíve, ale na širokouhlom iba veľmi zriedka. S ním rád fotím v protisvetle. Kameru držím sklonenú k zemi, aby som dostal do obrazu čo najviac detailov v popredí, objektív pri tom cloním ľavou rukou. Vďaka odrazenému svetlu nie sú ani v protisvetle tiene čierne. Ak môžete skúste večerné či ranné svetlo, ktoré v sebe spája studenú modrú v tieňoch a na oblohe s teplou farbou na osvetlenom snehu či oblakoch.


Na záver iba niekoľko poznámok. V zime človek ľahko zabudne piť. Je dobré na to myslieť a piť pravidelne aj keď sa vám zdá, že nie ste smädný. V zime býva zima. Najväčším problémom sú pre mňa vždy ruky. Nakoniec som sa ustálil na dvoch pároch rukavíc. Tenké neskladám skoro nikdy, hrubšie vlnené sú tiež prstové a keď treba, viem v nich fotiť aj vymeniť objektív. Obľúbil som si buff šatku, do ktorej sa dá v mrazivom schovať brada a líce. Naučil som sa nosiť snežnice. Okrem chôdze v hlbokom snehu pomáhajú - do určitého sklonu - aj na zľadovatených svahoch. Paličky sú veľkým pomocníkom pri chôdzi, pri páde na svahu vás však nezastavia.

V zime je treba ešte viac ako v lete udržať si kontrolu nad situáciou. Musíte vedieť, kam idete a čo si to bude vyžadovať. Majte rezervu a nikdy nechoďte na doraz. Nebojte sa zmeniť plán, ak sa zmení počasie alebo terén bude horší, ako ste čakali. Sledujte lavínové spravodajstvo na www.laviny.sk a nechoďte do hôr, ak je vyhlásený vyšší ako tretí stupeň. Aby ste si tú mrazivú krásu užili

Ak máte rady, tipy, či skúsenosti, podeľte sa o ne v diskusii k článku


Nájdete ma aj na Facebooku na www.facebook.com/jurokovacik (nové okno)

tatry.jpg

Veľká studená dolina, Nikkor 20/4, F11, 1/400 sec

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?