Zimné fotenie v horách

Autor: Juro Kováčik | 28.2.2011 o 11:41 | Karma článku: 9,82 | Prečítané:  3438x

Tento článok musím začať  upozornením. Chodenie po horách u mňa vyplynulo z fotenia krajiny, nie naopak. Som nadšený turista - amatér. Hory mám rád a pravidelne sa do nich vraciam. Všetky moje skúsenosti sú však limitované a určite nie sú vhodné ako jediné východisko alebo prameň, odkiaľ by ste mali čerpať skúsenosti čo sa týka vysokohorskej zimnej turistiky.  Chodenie po horách v zime si vyžaduje viac ako chuť a nadšenie a ak idete do zimných hôr nepripravený a bez výstroje riskujete život. Na webe nájdete veľa dobrých zdrojov informácií a rád. Výborným miestom kde začať je www.hiking.sk

Milujem zimné fotenie v horách. Snehová pokrývka zakryje všetky detaily a svet okolo je zrazu vytvorený z jasných línií a plôch svetla a tieňa. Farebná paleta sa zúži. Zelená vypadáva a hru tvoria už iba odtiene modrej tu a tam doplnené zábleskmi žltej, oranžovej, či červenej. Slnko je nízko a svetlo sa odráža od snehu na všetky strany a tak sú tiene presvetlené i na pravé poludnie. Obloha tmavne do hlbokej temno tmavo modrej. V zime sa krajina stáva symbolom seba samej.

Z pohľadu fotografickej výbavy nie je zimné fotenie takmer ničím výnimočné. Mráz je veľkým nepriateľom batérií. Ak máte zoberte si jednu náhradnú a ak môžete noste ju vo vrecku, tak aby sa ohrievala telesným teplom. V prípade potreby môžete ohriatím pri tele oživiť aj batériu, ktorá sa na mraze hlási ako vybitá. Snažte sa nedýchať na objektív a dajte si pozor, aby ste v žiadnom prípade nedýchli do kamery pri výmene objektívu. Ak idete na horskú chatu schovajte kameru do batohu a nikdy ju v teple nevyberajte. Ak sa vraciate domov a chcete s obrázkami robiť už večer, vyberte pamäťovú kartu ešte predtým, ako vojdete dovnútra. Kameru nevyberajte z batohu skôr ako za niekoľko hodín.

ziarskesedlo.jpg

Žiarske sedlo, Nikkor 20/4, F11, 1/640 sec

 

Základom fotenia na snehu je dobrá expozícia. Používajte histogram a ak máte tú možnosť, expozíciu nastavte manuálne. V zime používam polarizačný filter na normálnom a dlhom objektíve, ale na širokouhlom iba veľmi zriedka. S ním rád fotím v protisvetle. Kameru držím sklonenú k zemi, aby som dostal do obrazu čo najviac detailov v popredí, objektív pri tom cloním ľavou rukou. Vďaka odrazenému svetlu nie sú ani v protisvetle tiene čierne. Ak môžete skúste večerné či ranné svetlo, ktoré v sebe spája studenú modrú v tieňoch a na oblohe s teplou farbou na osvetlenom snehu či oblakoch.


Na záver iba niekoľko poznámok. V zime človek ľahko zabudne piť. Je dobré na to myslieť a piť pravidelne aj keď sa vám zdá, že nie ste smädný. V zime býva zima. Najväčším problémom sú pre mňa vždy ruky. Nakoniec som sa ustálil na dvoch pároch rukavíc. Tenké neskladám skoro nikdy, hrubšie vlnené sú tiež prstové a keď treba, viem v nich fotiť aj vymeniť objektív. Obľúbil som si buff šatku, do ktorej sa dá v mrazivom schovať brada a líce. Naučil som sa nosiť snežnice. Okrem chôdze v hlbokom snehu pomáhajú - do určitého sklonu - aj na zľadovatených svahoch. Paličky sú veľkým pomocníkom pri chôdzi, pri páde na svahu vás však nezastavia.

V zime je treba ešte viac ako v lete udržať si kontrolu nad situáciou. Musíte vedieť, kam idete a čo si to bude vyžadovať. Majte rezervu a nikdy nechoďte na doraz. Nebojte sa zmeniť plán, ak sa zmení počasie alebo terén bude horší, ako ste čakali. Sledujte lavínové spravodajstvo na www.laviny.sk a nechoďte do hôr, ak je vyhlásený vyšší ako tretí stupeň. Aby ste si tú mrazivú krásu užili

Ak máte rady, tipy, či skúsenosti, podeľte sa o ne v diskusii k článku


Nájdete ma aj na Facebooku na www.facebook.com/jurokovacik (nové okno)

tatry.jpg

Veľká studená dolina, Nikkor 20/4, F11, 1/400 sec

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?