Ranné fotenie

Autor: Juro Kováčik | 29.3.2011 o 11:43 | Karma článku: 8,42 | Prečítané:  2824x

Svitanie je každodenne sa opakujúci zázrak, doba, kedy môžeme byť znovu a znovu svedkami zrodenia sa sveta. Fotenie krajiny v prvom svetle dňa je zážitkom, na aký sa nezabúda. Všetko frflanie a nadávanie na skoré vstávanie do tmy je zabudnuté. Mrzutosť vystrieda úžas a oslobodenie, ktoré prináša iba znovu pripomenutie si toho, aký krásny a dokonalý je svet, v ktorom žijeme.

 

 

Svitanie sa začína asi hodinu pred východom slnka postupným rozlievaním červenej farby po oblohe a končí sa približne hodinu a pol po východe slnka momentom, kedy sa ranný zázrak preklopí do všednej každodennosti. Ranné svetlo je iné ako večerné. Zem je zvyčajne studenšia ako vzduch a drží sa pri nej rosa, ktorá sa začína vo vychádzajúcom slnku vyparovať. Vysoká vlhkosť vzduchu pôsobí na svetlo ako to najúčinnejšie zmäkčovadlo. Už tak mäkké šikmé ranné svetlo sa rozlieva po krajine ako med. V týchto chvíľach si tak ako nikdy znovu uvedomíte, že fotenie bolo, je a bude v prvom rade o svetle.

 

pamEtnik__20100924_175.jpg

Skoré ráno nad Liptovským Mikulášom. Baranec, Smutné sedlo,Tri kopy. Augustové ráno, slnko v ten deň vychádzalo o štvrť na šesť. Tento záber bol urobený o piatej.  Mraky sú rozmazané dlhou expozíciou. Nikkor 100 mm, F8, čas 8 sekúnd, ISO 400

 

Pri rannom fotení cestujete do tmy a tak je dobré vedieť, kam idete a čo tam asi budete chcieť fotiť. Nezabudnite si zobrať nejaké svetlo. Čelovka je výborný vynález, vďaka nemu si môžete napríklad schovať oziabajúce ruky do vrecka. Ráno je najstudenejšia časť dňa, aj keď na druhej strane je zvyčajne najmenší vietor. Teplá čiapka a rukavice vás môžu potešiť aj počas letného rána. Ranná rosa v lete dokáže preveriť nepremokavosť aj tých najkvalitnejších topánok.

Ak fotíte v prvom svetle dňa nie sú zriedkavosťou expozičné časy rátajúce sa na sekundy. Statív je ráno nevyhnutnosťou. Mali by ste vedieť kde a kedy presne vyjde slnko, pomôže vám k tomu napríklad výborný freeware The Photographer's Ephemeris, v skratke TPE. Ranné svetlo sa mení rýchlo. Divadlo sa postupne posúva krajinou z východu na západ. Je veľkou výhodou ak fotíte z miesta, kde máte zaujímavý výhľad na všetky svetové strany.

Kopec s pamätníkom nad Liptovským Mikulášom je takýmto miestom. Na severovýchode Tatry a Kriváň, na západe Mara a Veľký Choč. Jediný problém je, že miesta s výhľadom na východ a na západ sú od seba vzdialené zopár minút rezkej chôdze a počas ranného fotenia ich vystriedam zvyčajne niekoľko krát. Ak tam teda niekedy budete a uvidíte nejakého šialenca, ako so statívom na pleci ťarbavo uteká skoro ráno krížom cez kopec, tak to budem možno ja.


liptov_pomnik_20100803_657.jpg

Približne ten istý záber urobený pár minút po šiestej, teda necelú hodinu po východe slnka. Opäť Nikkor 100mm, pri F8 čas 1/160 sekundy

 


Moju prácu nájdete aj na Facebooku, stačí, ak sa zapojíte na www.facebook.com/jurokovacik(nové okno)

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?