Čo čítam: Digitálna krajinkárska fotografia od Michaela Fryea

Autor: Juro Kováčik | 7.4.2011 o 11:43 | Karma článku: 4,63 | Prečítané:  1917x

Pred pár rokmi bola v Bratislave v rámci Mesiaca fotografie výstava Ansela Adamsa. Vidieť jeho fotky naživo bol zážitok, akých nie je v živote veľa. Von z galérie som vychádzal v presvedčení, že najlepšie bude hneď predať všetko čo mám, kúpiť si veľkú kameru a fotiť už iba na čiernobiely film a veľký formát. Potom ma však napadla otázka: Ak by Ansel Adams fotil dnes, s čím by fotil? Odpoveď môžeme hľadať aj v knihe Digitálna krajinárska fotografia, ktorú napísal Michael Frye.

Vždy rád čítam knihy o fotení. Knihy majú oproti článkom či dnes tak populárnym videám tú výhodu, že nám vsiaknu do hlavy. Nie sú iba iskrou, ktorá vzplanie a zase zhasne. Čítaním kníh meníme spôsob svojho myslenia. Preprogramujeme sa. Sami si určujeme tempo. Niektoré časti preskočíme, pri iných sa zdržíme a pri niektorých zaspíme. Nuž, ale veď aj oddýchnuť si treba. Ale to iba žartujem. Ak máte radi krajinkársku fotografiu, pri tejto knihe sa nudiť nebudete.

 

20100503_brittany_st_mathieu890.jpg

Nakoľko žiaľ nemám práva k fotkám Ansela Adamsa alebo Michaela Fryeho, použil som v článku obrázky z Bretónska. St. Mathieu. Nikkor 24 mm, F5.6, 1/40 sec, ISO 200

Michael Frye napísal knihu o tom, aké je to fotografovať krajinu digitálnym fotoaparátom. Knihu o tom, čo sa oproti foteniu na film zmenilo a čo naopak zostalo. Digitálna technika priniesla do farebnej fotografie slobodu, ktorú pretým poznali iba tí, čo fotili na čiernobiely film. Pre starých majstrov krajinkárov nebolo exponovanie negatívu koncom, ale začiatkom kreatívneho procesu. Digitálna technológia a počítačové spracovanie obrazov otvárajú priestor pre kreativitu. Najlepšie časti knihy sú tie, kde Frye naznačuje kde ležia hranice, cez ktoré by sa nemalo ísť, ako ich rozpoznať a kto ich určuje.

Frye vo svojej knihe postupne heslovito prechádza všetkými kľúčovými krokmi tvorby fotografie krajiny. Jeho kniha nie je iba o technických aspektoch fotografie. Na veľkej ploche sa venuje kompozícii. Svetlu, farbe, línii, nálade. Krátke texty sú doplnené ukážkami z jeho tvorby, ktorej ťažisko leží v Yosemitoch. Posledná časť knihy je venovaná digitálnej tmavej komore, editovaniu v počítači a tlači fotografií. Nevýhodou tejto časti je, že neodráža schopnosti súčasnej verzie programov. Veľa krokov a úprav, ktoré sú v knihe riešené vo Photoshope je dnes možné realizovať priamo v Lightroome.

 

20100501_brittany_st_malo_239.jpg

St. Malo. Nikkor 50mm, F 5.6, 10 sec, ISO 200

Digitálna krajinkárska fotografia je dobrá kniha. Jediný bod, v ktorom s Fryem nie úplne súhlasím, je jeho odporúčanie snažiť sa pri fotení krajiny o čo najväčšie zjednodušenie. Koniec koncov, veď aj mnohé jeho obrázky uverejnené v knihe sú dôkazom toho, že pevná stavba a dobré svetlo dokážu vniesť poriadok i do komplexných scén, ktoré potešia oko prechádzajúce od jedného detailu ku druhému. Najjednoduchším spôsobom čistenia záberu je použitie teleobjektívu. Tu je ale riziko, že z krajiny zostane iba abstraktný výsek či znak, ktorý potom už nie je obrazom konkrétnej krajiny, ale iba grafickým zachytením idey.

Knihu v češtine vydal Zoner Press, kúpiť si ju môžete v internetovom kníhkupectve Martinus. (Ak by ste si kúpili knihu cez tento link, skončí pár peňazí z tohto nákupu na mojom účte. Plati aj pre link na Amazon). Anglický originál vydaný v roku 2009 nájdete na Amazone Digital Landscape Photography: In the Footsteps of Ansel Adams and the Great Masters

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?