Fotenie v Tatrách - Kriváň

Autor: Juro Kováčik | 12.4.2011 o 11:43 | Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1983x

Kriváň je zvláštny kopec. V knihe o ňom píšem ako o symbole nie toho, čím sme, ale čím by sme chceli byť. Jeho naklonená pyramída trčí nad krajinou a zdobí profil hôr tak ako nos zdobí mužný profil Cyrana. Kriváň sa stal znakom, v ktorom sa spoznávame. Je v ňom naša romantická rozorvanosť a nepraktickosť, asymetrická krása, túžba vyniknúť a neschopnosť byť súčasťou niečoho. Na Wikipedii sa píše, že "Štúrovci na Kriváň podnikli niekoľko výstupov a vajatali na ňom". Podľa synonymického slovníka tam teda buď rodili, alebo sa okúňali. Tento článok bude o tom, ako sa na Kriváni fotí.

Z pohľadu fotografa je Kriváň zaujímavý nie iba výhľadom z vrcholu. Najkratšia, najstrmejšia a najkrajšia cesta na Kriváň vedie po zelenej značke a začína sa pri Troch studničkách. Počas roka, keď som fotil Tatry som bol na ňom viac krát ale z toho tuším iba raz som išiel druhou cestou, tou, ktorá vedie po modrej značke od Jamského plesa. Vždy ma zlákal nádherný výhľad do Kôprovskej doliny, ktorý sa na zelenej značke otvára kúsok od chodníka nad Vyšnou Priehybou a silueta Kriváňa, ktorý vo večernom svetle pri návrate vyzerá odtiaľto zrazu tak ináč.

 

krivan__200906230033g_full.jpg

Na hrebeni pri Malom Kriváni. 20mm Nikkor, F11, 1/640 sec. Nebo sa v ten deň ukázalo iba na chvíľu


Úsek od križovatky modrej a zelenej značky po Malý Kriváň si mnohí skracujú a robia chybu. Miesto, kde sa modrá po prvý krát dostáva na hrebeň je miestom z najkrajším výhľadom na Nízke Tatry ležiace na juhu, s tmavou machuľou hornej nádrže elektrárne Čierny Váh surrealisticky nastoknutej na jednom z kopcov. Alebo, v deň keď sa oblaky hrajú na skrývačku a človek nikdy nevie, či skončí s prázdnou alebo nakoniec predsa len niečo bude mať, v deň, kedy je záblesk modrej oblohy odmenou a náhradou za všetky tie iba tušené, ale nedostupne ukryté výhľady, v taký deň je dobre prejsť si ten hrebeň celý a zvýšiť si tak šancu na zázrak.

Výhľady z Kriváňa v slnečný deň sú nezabudnuteľné. Tie najlepšie smerujú na východ a na západ a sú preto v dobrom svetle aj v čase okolo obeda. Hlavne na jeseň a úplne najviac v októbri, kedy je už slnko aj cez obed nižšie. Počas letných dní býva vrchol Kriváňa prepchatý ako pláž v lete na jedinom otvorenom kúpalisku v meste. Ak sa prederiete pomedzi ľudí až na západný kraj vrcholu ocitnete sa nad strmým zrázom padajúcim rovno dole ku Kôprovskému potoku, tou tvárou Kriváňa, ktorá je rytá na mince. Ak prejdete na východnú stranu vrcholu budú Vám ležať pri nohách celé Tatry v za sebou sa valiacich vlnách štítov. A aby ste nemuseli iba hádať, kresbu s názvami a rozložením vrcholov nájdete na tejto adrese

 

krivan_200908150235-krivan_200908150245-9473g_full.jpg

Panoráma Tatier z Kriváňa. Panorama (11), 20mm Nikkor, F11, 1/500 sec. Tento pohľad z Kriváňa som fotil veľa krát, ale túto fotku mám asi najradšej.

 

Putovanie Kôprovskou dolinou môžete začať na nevľúdnom parkovisku v Podbanskom. Cesta dolinou vedie riadny kus po asfaltke a aj pokračovanie doliny až po Kmeťov vodopád je dobre prístupné na bicykli či v zime na bežkách. Pomalá cesta dolinou je v kľukatých zákrutách ozdobená tu a tam sa otvárajúcimi výhľadmi na Kriváň. Sem choďte, ak si chcete Kriváň obzrieť naozaj zblízka. V jednom z nespočetných zákutí Kôprovského potoka sa mi v jeden beznádejne zamračený deň podarila fotka, ktorá nakoniec patrí k mojim najobľúbenejším v knižke.

 

 

krivan_200908150043-krivan_200908150052-9665g_full.jpg

Letná nedeľa na Kriváni. Panorama (18) Nikkor 20 mm, F11, 1/400 sec. Fotené v polovici augusta, ten istý deň ako predošlý záber.

 

Vždy som túžil mať taký ten transportér ako mali v Star Trek. Vstúpite do neho, on vás odhmotní a ak všetko ide tak ako má tak zase zhmotní niekde inde. To by bolo cestovanie! A potom som si uvedomil, že takýmto transportér už existuje. Sú ním knihy.
Spolu s vydavateľstvom Slovart sme urobili knihu Tatry. Tou najväčšou radosťou by pre mňa bolo, ak by sa táto kniha pre vás stala takýmto transportérom na cestovanie do Tatier. Vždy, keď bude okolo vás príliš sychravo a času bude málo.

 

Knihu Tatry predáva každé dobré kníhkupectvo. Určite ju nájdete v predajniach Artforum v Bratislave, Banskej Bystrici, Košiciach, Žiline a Trnave.

Na mojej webstránke si ju môžete objednať spolu s podpísaným originálom fotografie 20 x 30 cm. Nájdete tu aj mapku s lokalizáciou miest, z ktorých som robil niektoré zábery s možnosťou prekliku na fotografie.

 


19.4. o 19 hodine bude stretnutie ku knihe Tatry v bratislavskom Artfore na Kozej ulici. Srdečne Vás pozývam

 

tatry_plagat_artforum.jpg


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?