Fotenie v Tatrách - Rysy

Autor: Juro Kováčik | 2.5.2011 o 11:42 | (upravené 2.5.2011 o 12:45) Karma článku: 9,48 | Prečítané:  2874x

Ak hľadáte v Tatrách samotu, tu ju nenájdete. Cesta na Rysy je najpopulárnejšou tatranskou trasou a dni, kedy k nim netiahne zástup turistov, sú výnimkou. Ak pôjdete hore, asi sa zastavíte v Chate pod Rysmi. Prebieha v nej rozsiahla rekonštrukcia. Ak aj nemusíte, určite navštívte miestne WC - taký výhľad zo záchodu, ako máte tu, tak taký tak ľahko veru nikde inde nenájdete. Dúfam, že nebude pri rekonštrukcii poškodený. Za úvahu by možno stálo zaradiť ho medzi národné kultúrne pamiatky

rysy__200906290136-rysy__200906290144-7184x4031g_full.jpg

Sedlo Váha, jún 2009. V ten deň bolo modré nebo vzácne. Panorama (8), Nikkor 20 mm, F11, 1/400 sec

Cesta na Rysy nie je ľahká, ani krátka, tie dva ypsilony sú v mene úplne oprávnene. Začiatočný úsek cez Mengusovskú dolinu je v lete obsypaný modrými horcami. Chodník stúpa kľukatými zákrutami, ktoré otestujú vašu schopnosť odolať síce lákavým, ale bezohľadným skratkám. Prudšie stúpanie sa začína nad Žabími plesami a v najstrmejšom úseku je istené reťazami. Obojsmerná premávka na nich je v lete testom ohľaduplnosti a veľkorysosti. Cesta pokračuje strmo, aj keď už bez reťazí, okolo chaty až do sedla Váha. Je to výnimočné miesto s výhľadom do Ťažkej doliny s Galériou Ganku, ktorú milujú horolezci, a z ktorej štartovali lietajúce taniere Júliusa Kollera. Z vrcholu Rysov je vidieť na poľskej strane Tatier Morské oko a Čierny stav. Z poľskej strany vedie na tento hraničný vrchol trasa, ktorá je podľa popisu ešte náročnejšia, ako tá zo slovenskej strany.

 

rysy_200909090284-rysy_200909090289-6375g_full.jpg

Sedlo Váha, september 2009. To isté miesto a úplne iné svetlo. Panorama (6), 20 mm Nikkor, F11, 1/320 sec

Fotenie na Rysoch nie je jednoduché. Statív si zoberte, ale najlepšie len vtedy, ak máte niekoho, kto vám ho vynesie. Rátajte pri plánovaní s tým, že sa zdržíte v sedle Váha. Cestou hore človek ľahko prehliadne krásny výhľad sponad reťazí smerom ku Žabím plesám, ktorý má za chrbtom a ktorý je priaznivejšie nasvietený práve v doobedňajšom svetle. Cestou dole ho určite neprehliadnete. Na tejto ceste nie je problém, hlavne v premenlivom počasí, zabudnúť sa, a tak si hlavne na jeseň, keď sa dni skracujú, strážte čas.

 

rysy_200909090401-rysy_200909090412-8924g_full.jpg

Reťaze nad Žabími plesami, september 2009. Panorama (11), Nikor 20 mm, F11, 1/640 sec

 

Vždy, keď cestou na Rysy stretávam zástupy turistov, rozmýšľam o tom, čo nás na horách priťahuje. Pestrá zmeska veku, kondície, prístupu, od športovcov v čiernom priliehavom hi-tech oblečení, cez batôžkarov v ošúchaných nohaviciach z Treklandu, až po turistov  nadšencov, ktorí sa vybrali do Tatier v silonových vetrovkách a teniskách. Slováci, Poliaci, Česi, Maďari, často počujete angličtinu a občas aj francúzštinu alebo španielčinu či ruštinu. Mladí a starí, chudí a tuční, muži a ženy a občas aj deti, ktoré sa napodiv netvária otrávene. Zväčša v skupinách priateľov. Niekedy rodiny, a nie až tak zriedka osamelý pútnici, teda ak na ceste na Rysy existuje niečo ako osamelosť. Toto by bol dobrý fotoprojekt - rozložiť sa so statívom trebárs v sedle Váha a nafotiť portréty ľudí, ktorí sem prídu. Tie obrázky ľudí by možno vedeli dať odpoveď na otázku, čo to vlastne je, čo formuje toto pračudesné spoločenstvo.

 


 


Vždy som túžil mať taký ten transportér ako mali v Star Trek. Vstúpite do neho, on vás odhmotní a ak všetko ide tak ako má tak zase zhmotní niekde inde. To by bolo cestovanie! A potom som si uvedomil, že takýmto transportér už existuje. Sú ním knihy. 
Spolu s vydavateľstvom Slovart sme urobili knihu Tatry. Tou najväčšou radosťou by pre mňa bolo, ak by sa táto kniha pre vás stala takýmto transportérom na cestovanie do Tatier. Vždy, keď bude okolo vás príliš sychravo a času bude málo.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?