Fotenie v Tatrách - Veľká Studená dolina

Autor: Juro Kováčik | 31.5.2011 o 11:42 | Karma článku: 10,13 | Prečítané:  2910x

Veľká Studená dolina nesie svoje meno plným právom. Jej rozlohu koniec koncov dokazuje aj počet plies, ktoré sa v nej nachádzajú. Podľa Wikipédie sú tu nasledujúce plesá: Varešovské, Dlhé, tri Sesterské pri chate, štyri Zbojnícke, Starolesnianske, Ľadové, Pusté a Malé Pusté pleso, tri Sivé plesá, dve Studené plesá a dve Vyšné a dve Nižné Strelecké plesá. Ak som to všetko dobre spočítal tak ich je dokopy dvadsaťdva.

kotol_179_185_g_full.jpg

V zime nad Zbojníckou chatou

 

Najznámejšia cesta touto dolinou vedie po žltej značke z Malej Studenej doliny cez Priečne sedlo, asi najexponovanejší úsek tatranských turistických chodníkov. Z Hrebienku vedie do doliny modrá značka, ktorá pokračuje od Zbojníckej chaty cez sedlo Prielom do Litvorovej doliny a na Poľský hrebeň, odkiaľ je iba kúsok na Východnú Vysokú. Veľká Studená dolina je ako jedno z mála miest v Tatrách otvorená aj pre zimnú turistiku a aj Zbojnícka chata je v prevádzke celoročne. Turistický chodník je v zime oficiálne prístupný iba po chatu, polia a svahy za ňou sú však dostupné pre skialpinistov. Cez dolinu preteká Studený potok, prekrásny hlavne na jar, keď sa topí sneh.

 

velka_studena_200905030361g_full.jpg

Studený potok na jar

 

Ak pôjdete cez Veľkú Studenú dolinu najpoužívanejšou cestou od Malej Studenej doliny, dajte si pozor, aby ste nepodcenili dĺžku cesty, ktorá je ešte pre vami po prekonaní adrenalínových reťazí v Priečnom sedle. Cesta späť na Hrebienok vám bude trvať skoro toľko, ako cesta hore do sedla. Nepríjemný je však iba úsek hneď za sedlom a návrat môže uľahčiť i zastávka a oddych na Zbojníckej chate. Prechod cez Priečne sedlo je okrem iného testom ohľaduplnosti. Cez sedlo sa má prechádzať iba v smere z Malej do Veľkej Studenej doliny. Na reťaziach sa niekedy tvorí rad a hlavne v lete treba byť trpezlivý. Cesta je miestami naozaj exponovaná a idú cez ňu ľudia rôzneho veku a kondície. Vždy radšej počkajte, kým sa ten, kto je pred vami, nedostane na reťazi za úchyt v skale, aby ste ho nevyplašili alebo nebodaj nezhodili keď myknete reťazou. A nepredbiehajte sa. Tých desať minút, o ktoré vás zdrží niekto pomalší, môžete predsa využiť na kochanie sa tou krásou okolo. Veď kvôli nej tam chodíme, či nie?

Viac o moje práci nájdete na www.facebook.com/jurokovacik

vysoka_200908280195-vysoka_200908280203-9809g_full.jpg

V lete pri Zbojníckych plesách

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Oravčanov hanili za svadby, teraz sú vzorom. A poďakujte vojakom, znelo z každej dediny

Celoštátne testovanie ohrozuje neistá ochota zdravotníkov.

Prvá západná krajina, ktorá sa pokúša plošne testovať, píšu o Slovensku

Netreba odhaliť každého pozitívneho, vysvetľuje odborník.

Komentár Bena Cunninghama

Mýli sa pápež?

Akú hodnotu má vyhlásenie cirkvi, ak sa dá jednoducho zmeniť?


Už ste čítali?