Fotenie v Tatrách - Malá Studená dolina

Autor: Juro Kováčik | 8.6.2011 o 10:42 | (upravené 8.6.2011 o 12:09) Karma článku: 8,76 | Prečítané:  2183x

Vysoké Tatry nie sú veľké pohorie. Nie je v nich miesto, kam by sa nedalo dostať a ešte v ten istý deň sa aj vrátiť. Napriek tomu sa dokážu stať útočiskom. Ťažiskom, ku ktorému sa budete môcť vracať bez ohľadu na to kto ste a odkiaľ prichádzate. Vracať sa a nachádzať tu pevný bod pre seba samých, roztočených ako kolovrátok vo víre nikdy sa nekonečnej premenlivosti modernej doby. Ak idete do Tatier prvý krát a neviete kde začať, choďte do Malej Studenej doliny.

Začnite v lete. Dolina sa začína pozvoľným stúpaním pomedzi zmenšujúce sa stromy. Cesta pokračuje popri potoku a iba veľmi mierne sa dvíha až po veľký zlom, na ktorom už z diaľky svieti Téryho chata, najkrajšia chata v Tatrách. Aby ste sa na ňu dostali, musíte vystúpať cez Veľký a Malá Hang, dve stúpania, ktoré pripomenú, že ani tu nie je nič zadarmo. Odmenou vám okrem oddychu na chate budú Spišské plesá, meniace sa vo vzácnych chvíľach, keď nefúka, na kúzelné zrkadlá.

 

mala_studena_200909080569g_full.jpg

Spišské plesá v letný podvečer. Ten osamelý pútnik prišiel zo strany od Lomnického štítu, s batohom na chrbte oblečený iba v krátkych nohaviciach, s divokými vlasmi a dlhou bradou. Umyl sa v plese a išiel ďalej.

 


Ak ešte budete vládať, pokračujte ďalej. Ale nie na reťaze vedúce do Priečneho sedla. Ak ste tu prvý krát, vyhnite sa masám a užite si omnoho menej navštevované, ľahšie prístupné a o nič menej krásne sedlo Sedielko s panoramatickým výhľadom do Javorovej doliny. Chodník naň bol nie dávno reknštruovaný, vďaka čomu sa hore do najvyššie položeného turisticky prístupného sedla dostanete relatívne ľahko a bezpečne.

 

sedlo_sedielko_200909240198-sedlo_sedielko_200909240208g_full.jpg

Výhľad zo Sedla Sedielka, jednej zo skrytých krás Tatier.

 

A potom sa do Malej Sudenej doliny vráťte niekedy v zime. Všetky detaily sú ukryté pod metrami snehu a krajina sa stáva zjednodušeným symbolom seba samej. A potom sem prídite na jar, kedy sa sneh topí a ustupovať začína aj ľad na plesách, ako opona, ktorá odhaľuje krajinu za zrkadlom. A potom ešte v októbri, kedy je to najkrajšie svetlo z celého roku, šikmé svetlo nízkeho slnka a farby, farby ktoré inokedy nenájdete. A potom znovu a opäť a zas.

 

Viac o mojej práci nájdete na www.facebook.com/jurokovacik

mala-studena_20091122_410.jpg

Spišské plesá na jar, keď sa začína topiť lad na hladine

 

 


Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?