Fotenie v Tatrách - Dolina Zeleného plesa

Autor: Juro Kováčik | 15.6.2011 o 11:42 | Karma článku: 8,80 | Prečítané:  2420x

Dolina Zeleného plesa je najvýchodnejšia tatranská dolina. Ak sa nechcete moc namáhať, dostanete sa do nej dlhým, ale miernym stúpaním lesnou cestou z Tatranských Matliarov. Je to necelých desať kilometrov trasy ako stvorenej pre horský bicykel. Cestu si môžete skrátiť takmer na polovicu, ak pôjdete po červenej značke zo Skalnatého plesa. Síl pri tom ale moc neušetríte. Čo získate na na vzdialenosti, to stratíte na stúpaní cez Veľkú Svišťovku.

jahnaci_200909210086-jahnaci_200909210093g_full.jpg

Cesta ku Zelenému plesu


Doline Zeleného plesa kraľuje Jastrabia veža, milovaná rovnako horolezcami i fotografmi. Je až neuveriteľné, ako sa rýchlo zmení, ak sa vyberiete vyššie nad chatu. Z dominantnej veže sa zrazu stane nenápadná a ničím nie zaujímavú vyvýšenina, akých je okolo neúrekom. Zelené pleso je naozaj zelené. Od východu je ohradené kotlami Malej a Veľkej Zmrzlej doliny a ak sa obzriete za seba uvidíte hrebeň pre turistiku uzatvorených Belianskych Tatier. Od chaty môžete pokračovať na Jahňací štít, v takom prípade vás však pri Kolovom sedle čaká reťazami zaistený úsek.

 

zelene_200909070035g_full.jpg

Veľká Svišťovka

 

Chata pri Zelenom plese je otvorená aj v zime. Lesná cesta býva vyjazdená skútrom ktorý zásobuje chatu a tak aj zimný výstup je ľahší ako stúpanie ku chate v Malej či Veľkej Studenej doline. Chýbajúce pleso ukryté pod ľadom a snehom vám bohato nahradí fantastická panoráma s tieňom Lomnického a Pyšného štítu sunúcim sa cez oblé biele kotle Zamrzlých dolín smerom ku Jahniacemu štítu, na ktorého stene sa s postupujúcim svetlom stále zreteľnejšie črtá drobnokresba zo snehu a popukaného kameňa. Tipol by som si, že táto cesta musí byť ideálna aj pre začínajúcich lyžiarov - skialpinistov.

 

Moju prácu nájdete aj na www.facebookcom/jurokovacik

 

zelene_200909070116-zelene_200909070124--7944g_full.jpg

Zelené pleso a nad ním Jahňací štít

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?