Na Baníkov cez Tri kopy

Autor: Juro Kováčik | 28.7.2011 o 11:42 | Karma článku: 9,03 | Prečítané:  3357x

Úsek hrebeňa Západných Tatier medzi Baníkovom a Troma kopami je jeden z najťažších značkovaných chodníkov v slovenských horách. Veľa úsekov je zabezpečených reťazami a je tu niekoľko exponovaných miest, kde vám možno reťaze budú chýbať. Ak tu idete prvý krát, vyberte sa radšej smerom zo Smutného sedla na Baníkov. Do kopca to ide predsa len ľahšie ako naopak.

20110717_banikov_545-Edit.jpg

Zubatý hrebeň kúsok nad Smutným sedlom, v pozadí pyramídy Plačlivô a Ostrého Roháča.

Značka je  vedená po hrebeni s miestami až škodoradostnou dôslednosťou. Je na vás, či a nakoľko na túto hru pristúpite. Na viacerých miestach vedie popod hrebeň chodník, ktorý výrazne uľahčí cestu a môže sa zísť hlavne ak sa zhorší počasie. Toto je cesta s ktorou je treba počkať na suchý slnečný deň, ale aj v takom prípade dajte pozor na príchod búrky. Ak prejdete cez Tri kopy a chytí vás nečas, nemáte inú možnosť ústupu ako vrátiť sa späť cez Tri kopy alebo pokračovať ďalej na Baníkov cez reťazami zabezpečenú strminu. Výborný článok a diskusiu o tejto trase nájdete na Hiking.sk

 

20110717_banikov_638_20110717_banikov_641-Edit.jpg

Cesta cez Tri kopy.

Pri fotení v Západných Tatrách beriem zo sebou zvyčajne iba minimalistickú výbavu. To znamená tri malé a ľahké základné objektívy, 24, 50 a 100 mm. Ak svieti slnko tak polarizačný filter. Je až prekvapivé, aké ťažké môže byť sústrediť sa na fotenie popri chôdzi cez technicky náročnejšie miesta.

 

20110717_banikov_702_20110717_banikov_708-Edit.jpg

Naľavo Baníkov, za ním vykúka Pachoľa.

 

Z Baníkova sa môžete do Žiarskej doliny vrátiť cez Príslop, kopec ktorý je iba o pár metrov nižší ako Baníkov a leží na bočnom hrebeni, oddeľujúcom Žiarsku dolinu a Parichvost. Nájdete tu niekoľko krásnych pohľadov cez Veľké Závraty ku Smutnému sedlu a Plačlivô a hore na vrchole panorámu pokrývajúcu hrebeň Západných Tatier od Sivého vrchu na západe až po Baranec na východe.

 

Moja stránka na Facebooku  www.facebook.com/juro.kovacik

 

20110717_banikov_808_20110717_banikov_844-Edit-Edit.jpg

Príslop. V pozadí Liptovská Mara.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Ani vyšetrovanie Dúhu nepripraví o verejné zákazky. Pozrite sa, čo stavia

Zmluva na výstavbu tunela za 500 miliónov eur rieši korupciu, vyšetrovanie daní nie.

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi.


Už ste čítali?