Fotenie na Islande

Autor: Juro Kováčik | 1.2.2012 o 12:42 | Karma článku: 7,23 | Prečítané:  1416x

Island bol mojim vysneným cieľom už po dlhé roky. Príbehy, obrázky a v neposlednom rade hudba, to všetko v sebe nesie zmes neumelej surovosti a krásy, ktorá krajinkára priťahuje silnejšie ako ten najsladší spev Sirén. Po rozhodnutí ísť tam nebol výber doby, kedy cestovať, ťažký. Mäkké jesenné svetlo a ešte stále plné farby prírody, nízke šikmé slnko, ale pritom dobrý pomer svetla a tmy a prvé príznaky zimy s hmlami a námrazami a či dokonca prvým snehom, ktorý pokryje krajinu ako jemná vrstva práškového cukru na torte, to všetko sú dôvody, pre ktoré mám október tak rád.

20111018_godafoss_1557_20111018_godafoss_1563_res.jpg

Godafoss

 

Vedel som, že počasie na Islande bude vrtkavé, privítanie ma však aj tak zaskočilo. Po prekrásnom prílete, kedy lietadlo postupne klesalo pretínajúc naprieč celý ostrov a zapadajúcim slnkom nasvietenými ľadovcami a lávovými poliami, po tomto veľkolepom privítaní nasledovalo ráno s dažďom, ktorý mi premočil nepremokavú bundu, a vetrom, ktorý mi vytrhol a takmer vylomil dvere hneď pri rannom nastupovaní do auta. Ale to bol extrém a aj keď potom bolo niekoľko dní, kedy pršalo od rána do večera, väčšinu času sa dážď striedal so slnkom v svižnom tempe, ktoré otváralo a zase šmahom ruky ničilo prekrásne dramaticky nasvietené scenérie. A dokonca som mal to šťastie, a vystihol som deň a pol trvajúce indiánske leto s blankytne čistou oblohou.

 

20111014_cesta_dyhorlaey_994_res.jpg

Dyrholaey z kopca nad plážou

Vietor na Islande fúka takmer stále a jediný rozdiel je v tom, či je silný, ešte silnejší alebo úplne šialený. Dokáže rýchlo podchladiť, aj keď sú teploty nad nulou. Rukavice som mal na rukách skoro stále. A aj keď som veľa nechodil, ocenil som pevné topánky.
Vrtochy počasia dopadajú nie len na telo, ale aj na techniku. Ak idete na Island fotiť, je dobré mať výbavu, s ktorou sa dá pracovať aj v daždi. Nikon D700 je našťastie v úprave odolnej voči dažďu a na Islande som túto jeho schopnosť riadne otestoval. Po dlhom fotení v silnom daždi pri jazere Jokulsarlon na jeden deň začal led displej na hornej starne fotoaparátu ukazovať divné veci. Našťastie to prešlo bez ďalších následkov, keď sa voda, ktorá sa dostala dovnútra odparila.
Veľmi som ocenil, že som mal viac ako jednu handričku na vyčistenie objektívu. Ak aj neprší, zmoknete pri fotení vodopádov. Zvlášť komplikované je fotenie pri mori. Pred sprchou jemného slaného dažďa sa nedá utiecť a zasolené objektívy nie je v teréne jednoduché vyčistiť.

 

20111014_cesta_dyhorlaey_1023_res.jpg\

Dyrholaey

Na Islande vás čaká, hlavne ak ho navštívite mimo sezónu, osamelé putovanie. Dokonca aj hlavná Cesta číslo 1, ktorá veľkou kružnicou obchádza po obvode celý ostrov, spustla, akonáhle som sa dostal pár desiatok kilometrov od Reykjavíku. Islandské cesty nevyzerajú ako dielo ľudských rúk. Sú súčasťou krajiny a zdá sa, ako keby vznikli ako výtvor prírody spolu s horami, poliami a riekami. Cestovanie na Islande trvá dlhšie, ako by sa zdalo podľa mapy a kilometrov. Úzke cesty často nedovoľujú ísť ani povolenou rýchlosťou a zdržujú aj často sa opakujúce zastávky, vynútené potrebou vystúpiť a kochať sa a fotiť. V knihe o Islande som z fotiek urobených na ceste urobil celú kapitolu. Bolo to prvý krát, kedy mi cesta pri fotení krajiny nebola prekážkou, ale spojencom.

Viac o mojej práci na www.facebook.com/jurokovacik

 

20111012_cesta_skaftafell_665_res.jpg

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?