Liptov, iTunes a elektronické knihy.

Autor: Juro Kováčik | 21.2.2012 o 11:42 | (upravené 21.2.2012 o 12:37) Karma článku: 5,32 | Prečítané:  993x

Liptov ma naučil, že človek môže mať aj viac ako jeden domov. Vyrastal som v Novej Dubnici, malom mestečku postavenom v šesťdesiatych rokoch v duchu stalinskej gotiky na zelenej lúke. Nová Dubnica je pedantne a symetricky rozložená okolo veľkého námestia s fontánami a obchodmi, ukrytými pod palisádami vyzdobenými mozaikami. Obytné domy z tehál sú zdobené presklenými vežičkami so špicatými strechami. Život v tomto meste ma vôbec nepripravil na svet, v ktorom mestá vyrastali chaoticky a bez veľkého plánu v pozadí. Na Bratislavu, v ktorej žijem od svojich osemnástich, som si dlho zvykal a naozaj rád som ju začal mať až keď som ju začal fotografovať a spoznal ju. Na Liptov som začal chodiť onedlho potom, ako som sa presťahoval do Bratislavy. Na rozdiel od nej som sa ale do Liptova zamiloval na prvý pohľad.

page-010.jpg

Liptov z Veľkého Choča


Epicentrom Liptova sú pre mňa Dolinky, lúky a polia na kopcoch nad Žiarom. Ak sa postavíte tvárou k Nízkym Tatrám na juhu, budete mať po ľavej ruke výhľad na Kriváň, za chrbtom Baranec, Smutné sedlo a Tri kopy a napravo uvidíte machuľu Liptovskej Mary stráženú kužeľom Veľkého Choča. Môžete sa postaviť tu, v strede vesmíru a pozerať sa, ako sa svet točí okolo vás. Alebo môžete vyjsť hore do hôr, alebo zísť dole ku Mare a pozerať sa, ako jej hladinu rozvlní vychádzajúci mesiac.

 

page-066.jpg

Oblazy v Kvačianskej doline


Teraz príde oslí mostík, ktorým sa posunieme od Liptova ku iTunes. Možnosť vydať knihu o Liptove som hľadal už dlhší čas. V lete minulého roku som objavil iPad a rýchlo som bol očarený tým, ako dobre na ňom fotografie vyzerajú. Na rozdiel od Islandu, ktorý je urobený ako špeciálna aplikácia, som urobil iTunes ako knihu určenú na prezeranie a čítanie v iBooks. Výhodou aplikácie je, že umožňuje zobrazenie fotky na celú obrazovku. Výhodou knihy pre iBooks je zase možnosť presnejšieho formátovania a tvorby komplikovanejšieho rozloženia stránky, takže konečný tvar je naozaj viac podobný skutočnej knihe. Veľa ďalších rozdielov tu nie je. Oba spôsoby umožňujú približovanie fotografií či listovanie náhľadom stránok.

 

fotka.PNG

Náhľad knihy, kapitola o Kvačianskej a Prosieckej doline

 

Elektronické knihy skoro isto nebudú znamenať koniec tlačených publikácií až v takom rozsahu, ako sa práve dnes končí éra fyzických nosičov v hudbe. Napriek tomu sú z pohľadu autora veľmi príťažlivé. Okrem zrejmej pružnosti a možnosti globálneho dosahu sa mi veľmi páčia aj svojou efektívnosťou. Elektronická kniha nie je nič iného ako balík textu, obrázkov a kódu, ktorý určuje, ako sa to všetko má zobrazovať. K jej výrobe stačí trochu trpezlivosti a notepad, tak, ako tomu bolo na začiatkoch webu. Nemyslím si, že to bude znamenať koniec vydavateľstiev. Je pravda, že pri elektronickej knihe odpadá jedna z hlavných úloh vydavateľa a to zabezpečenie výroby a distribúcia fyzických výtlačkov. Naopak stále zostáva priestor pre tvorbu edičných programov, vyhľadávanie nových autorov, propagáciu vydaných diel a zrejme aj, nech už ku nim pristúpime v budúcnosti tak alebo onak, ochranu autorských práv.

Viac informácii a ukážok z elektronických kníh nájdete na mojej stránke

 

fotka2.PNG

Náhľad knihy, Pribylina

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?