Fotka ulice

Autor: Juro Kováčik | 12.6.2012 o 11:42 | (upravené 13.6.2012 o 10:00) Karma článku: 7,36 | Prečítané:  1017x

Nie tak dávno sme s priateľmi hľadali ekvivalent pre termín "street photography". Najlepšie, k čomu sme sa dostali, bolo spojenie "fotka ulice". Zavrhnuté boli termíny ako živá fotografia (lebo veď čo je potom mŕtva fotografia) alebo mestská fotografia (pretože existuje veľa fotografií z miest a miest, ktoré do tejto kategórie nepatria). Toto je článok o tom, v čom je fotenie na ulici iné, aký to má dopad na výber a nastavenie fotoaparátu a trochu aj o tom, či je alebo nie je správne fotiť cudzích ľudí v nestrážených okamžikoch.

01.jpg

Bratislava

 

Začnime od konca. Každý, kto niekedy skúšal fotiť na ulici, pozná rozpaky spojené s fotením cudzích ľudí. Je dobré ak ich máte a práve naopak, ich absencia by asi bola patologická. Fotenie cudzích ľudí je vždy invázia do ich súkromia a jediné, v čom je rozdiel medzi paparazzim a Cartier-Bressonom, je motivácia. Skôr, ako sa fotograf vydá do ulíc, mal by mať pre seba ujasnené, čo a prečo ide fotiť. Certifikát s oprávnením k foteniu na ulici si vydáva každý sám. Fotograf musí vedieť, čo to znamená byť fotografom, aká je jeho úloha a aká je jeho zodpovednosť. Najlepším kľúčom k odpovedi na tieto otázky je spoznanie prác dobrých fotografov. Hľadajte, nájdete. Ako tip uvediem iba jedno menej známe meno, ktoré by bolo škoda prehliadnuť - Vivian Maier.

 

02.jpg

Žltozelená Zochova


Fotenie na ulici je pomerne špecifická disciplína. Nevyhnutnými predpokladmi pre výber fotoaparátu sú : okamžitá reakcia závierky na stlačenie spúšte, schopnosť fotiť pri slabšom svetle a možnosť manuálneho zaostrovania. Pomôže, ak je fotoaparát nenápadný a s tichou závierkou. Veľkým plusom je hľadáčik, ktorý zobrazuje viac ako výrez fotografie. Naopak, nepotrebujete zoom, rýchly autofocus, kvalitný LCD displej či schopnosť nasnímať päť záberov za sekundu. Ohnisková vzdialenosť objektívu sa pohybuje od 28 do 50 mm. Čím bližšie ste pri 50 mm, tým presnejší musíte byť pri zaostrovaní. Naopak, čím viac sa blížite k 28 mm, tým bližšie sa musíte pri fotení k ľuďom dostať.

 

03.jpg

Ráno v City


Zrkadlovky sú rýchle, vedia fotiť v zlom svetle a umožňujú manuálne zaostrovanie. Ich nevýhodou je, že sú veľmi nápadné - ak fotíte na ulici, tak poslednou vecou ktorú chcete je, aby vás niekto považoval za profesionálneho fotografa. Kompakty sú veľmi nenápadné a všeobecne tolerované aj tam, kde by fotenie so zrkadlovkou mohlo vyvolať reakciu. Veľa kompaktných modelov diskvalifikuje pomalosť reakcie, tá je však často daná zdĺhavým zaostrovaním. Ak kompakt umožňuje prepnutie na manuálne zaostrovanie, môže sa stať pre pre fotenie na ulici skvelým nástrojom. Ideálom sú priehľadové fotoaparáty. V digitálnom svete je to dnes iba Leica. Ak jednu z nich máte, tento článok vám asi nepovie veľa nového. Do jej výsostných vôd sa snaží dostať Fuji, podľa recenzií je však manuálne či zonálne zaostrovanie na týchto prístrojoch veľmi neuspokojivé.

 

04.jpg

Londýn

Ako nastaviť fotoaparát pre fotenie na ulici? V prvom rade vypnite všetky tie pípavé zvuky či zaostrovacie svetlá. Vypnite automatické prehrávanie odfoteného záberu na LCD monitore a najlepšie je, ako ho prestanete používať úplne. Ak urobíte dobrý záber, ucítite to aj bez toho, aby ste si to overili. Prepnite na manuálne zaostrovanie a naučte sa, aká je hĺbka ostrosti pri niekoľkých základných nastaveniach. Naučte sa odhadovať vzdialenosť a zaostriť na 1, 3 a 5 metrov bez pozerania sa na objektív.

 

05.jpg

Veľký piatok na Trafalgar square

 

Nastavte clonu a citlivosť tak, aby bol expozičný čas dostatočne dlhý. Problémom nie je iba rozmazanie z otrasov rúk fotografa. Pri širokouhlom objektíve udržíte z ruky aj dlhší čas ako päťdesiatinu sekundy, hlavne blízke postavy však môžu byť rozmazané jej vlastným pohybom. A choďte von a foťte. Netrápte sa neúspechmi, bude ich veľa. Doma pri počítači však mažte iba vyslovené nepodarky. Za pár rokov možno budete prekvapený, ako sa zmení váš pohľad na to, čo je a čo nie je dobrá fotografia.

Nájdete ma na Facebooku (otvorenie v novo okne)

 

06.jpg

Soho

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

DOMOV

Gajdoša kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda mali povedať do konca septembra.

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.


Už ste čítali?